
Nasza muzyczna biblioteczka dla Maluszków pomalutku się powiększa :). W ostatnim czasie zrealizowaliśmy projekt, który miał na celu stworzenie dla Was tj. rodziców i opiekunów niemowląt i małych dzieci, materiałów i pomocy do wspólnego muzykowania w domach. Będą utwory ludowe z różnych regionów Polski jak również własne kompozycje przedstawione w taki sposób, by dziecko słuchając, oglądając i powtarzając za rodzicem, było w stanie samodzielnie przyswajać język muzyki.
Serdecznie zapraszamy do oglądania, słuchania i wspólnego muzykowania!
“Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci”.
Przedstawiamy Wam filmik z kompozycją o wdzięcznym tytule „Konik”. Jest to jeden z najpopularniejszych tańców kurpiowskich. Oparty jest na melodii w skali jońskiej w metrum dwudzielnym.
Kolejna odsłona tańców kurpiowskich. Tym razem powolniaki, które nie dość, że nie są wolne, to płynnie przechodzą z metrum dwudzielnego do trójdzielnego i na odwrót. Skala jońska lub durowa, a linie melodyczne – zróżnicowane i bardzo ciekawe. Pomuzykujmy z Maluszkami!
A teraz rytmiczanka w metrum wydawałoby się parzystym, ponieważ na 8, lecz rozumianym jako 3/3/2. „Nie ma, jest” to jedna z ulubionych zabaw małych dzieci. Wypróbujcie koniecznie!
Kujawiaczka pt.: “Czerwone jabłuszko” nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Można jedynie przypomnieć, że jego piękna melodia oparta jest na skali molowej harmonicznej oraz metrum trójdzielnym. Taniec “kujawiak” pochodzi z regionu polskich Kujaw. Tym razem wykonujemy pieśń w stroju łowickim. Zapraszamy do wspólnego muzykowania z Maluszkami.
Rytmizowanie bez słów wymaga wielu różnych komunikatów niewerbalnych, by stało się ono interesujące dla najmłodszych. Dlatego zachęcamy do zabawy rytmem na różne sposoby. Spróbujmy wykorzystać metrum nietypowe na 5. Życzymy dobrej zabawy!
“Świeć miesiączku” to piękna przyśpiewka lubelska. Utrzymana jest w tonalności jońskiej w metrum trójdzielnym. Posłuchajmy i pośpiewajmy naszym Dzieciom ?
“Krakowiaczek” to kolejna odsłona tańców ludowych, tym razem jak wskazuje nam nazwa – z Krakowa. Melodia w skali jońskiej, metrum dwudzielne, rytm punktowany. Dobrej zabawy!
“Pa Pa” to rytmiczanka w metrum zwykłym trójdzielnym. Proponujemy płynny i miarowy ruch, tak by dziecko swobodnie i naturalnie samo uczyło się poczucia rytmicznego w ciele. Chusteczki, czy lekkie piórka mogą pomóc nam zrozumieć płynność i lekkość ruchu. Powodzenia i dobrej zabawy!
“Americana” to śpiewanka w jednej z moich ulubionych skal – miksolidyjskiej. Jest podobna do jońskiej lecz różni się jednym dźwiękiem, który zmienia jej “zabarwienie” – może usłyszycie różnicę? Dzieci uczą się poprzez różnicowanie i powtarzanie. Osłuchanie z odpowiednią ilością różnorodnych skal, pozwoli dzieciom na porównywanie i rozróżnianie tonalności – tym samym szybsze uczenie się.
“Cyk cyk cyk” to rytmiczanka w metrum zwykłym dwudzielnym, niektórzy z Was już ją poznali. Rytmizujemy do niej czasem na początku zajęć, by dzieci dobrze ugruntowały się w najbardziej popularnym metrum. Polecam serdecznie!
“Huśtawka” to 2 (już ostatnie) kompozycje w skali lidyjskiej w metrum nietypowym na 5 oraz zwykłym na 3. Pojawia się również dźwięk dzwoneczków, które dzieci tak lubią. Polecam do śpiewania i płynnego poruszania się dla i do niemowląt i małych dzieci.
Kompozycje, śpiew, perkusjonalia: Żaklina Olchowik; akordeon, dzwonki: Michał Olchowik, kontrabas: Mateusz Bakun
Utwory ludowe zrealizowano w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. Stroje: krakowski, lubelski i łowicki udostępnił Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Nagranie filmów i dźwięku zrealizował Dariusz Pupek. DZIĘKUJEMY!