ŻAKLINA OLCHOWIK BOBOBIT GORDONKI ONLINE
Nazywam się Żaklina Olchowik i jestem założycielką programu BOBOBIT przeznaczonego do skutecznego umuzykalniania niemowląt i małych dzieci do lat 5 opartego na teorii uczenia się muzyki MLT (Music Learning Theory) prof. Edwina Eliasa Gordona.
 

MOJA MISJA I WYBÓR METODOLOGII

Chciałabym, aby umiejętność śpiewu, tańca, koordynacji ruchowo – oddechowo – głosowej była powszechnie dla nas dostępna. Muzyka nie jest dla wybranych. Możemy cieszyć się nią i korzystać z jej nierzadko uzdrawiającej mocy wszyscy, dlatego nieocenione jest, kiedy już w łonie matki dziecko kontaktowane jest z różnorodną muzyką. Potem, gdy się urodzi i znajdzie się w środowisku zapewniającym dostęp do muzyki – niezwykle szybko przyswoi dźwięki i będzie w stanie nauczyć się czysto śpiewać, improwizować, tańczyć – zakochać się w tworzeniu własnej muzyki, co daje znakomite poczucie sprawczości, poczucia wartości, że coś znaczy, jest i tworzy z nami swój świat miłości i piękna w uniwersalnym języku muzycznym.

Dlaczego MLT (Music Learnig Theory)?

Ponieważ jej założenia opierają się na naturze – tj. kolejnych, konkretnych, bardzo prostych krokach przyswajania języka muzycznego.

MLT Jest to najprostszy i zarazem najbardziej skuteczny proces przyswajania przez dzieci muzyki, poparty wieloletnimi badaniami naukowymi prof. Edwina Eliasa Gordona – muzyka jazzowego i psychologa. Jeżeli już to wiemy, naszym obowiązkiem jest pielęgnować muzyczny i wrodzony potencjał dziecka, który często mylnie kojarzymy jako „dziedziczny”. Talent muzyczny ma każdy. Wystarczy, że umożliwimy dziecku jego podtrzymanie oraz dalszy rozwój, jeżeli zechce to również formalny, jeżeli nie – pozostanie on wraz z nabytymi naturalnymi umiejętnościami – już na zawsze. Czyż to nie cudowna perspektywa?

KIM JESTEM?

Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i mamą półtorarocznego Dominika, którym zajmuje się na co dzień. Uwielbiam śpiewać, czytać, uczyć się nowych rzeczy, wydobywać z innych to, co najlepsze. Od jakiegoś czasu czerpię ogromną radość komponując dla dzieci. Ponadto muzykujemy razem z mężem, czasem tańczę, lecz zamierzam kiedyś uprawiać taniec regularnie. Uwielbiam kwiaty – szczególnie storczyki, jazdę samochodem, ponieważ wtedy wpadają do głowy najlepsze pomysły ;). Cenię jakość, dlatego wszelkie materiały i zajęcia, które tworzę będą na moim najwyższym poziomie.

Wg. testu Strenght Finder 2.0 instytutu Gallupa – urodzony ze mnie mentor bazujący na mocnych stronach swoich podopiecznych. Wszystko się zgadza.

KIM JESTEM ZAWODOWO?

Jestem Certyfikowanym instruktorem gordonowskim I stopnia oraz certyfikowanym członkiem PTEEG, prowadzę zajęcia umuzykalniające dla niemowląt i małych dzieci w trybie kształcenia pozaformalnego wg. teorii uczenia się muzyki prof. Edwina Eliasa Gordona, jestem też wokalistką, skrzypaczką, chórzystką, uczę śpiewu rozrywkowego oraz posiadam swoją klasę gry na skrzypcach dzieci do lat 10.

Oprócz wykształcenia i doświadczenia muzycznego, a także naturalnych umiejętności muzycznych, posiadam również wyższe wykształcenie prawnicze, kilkuletnie doświadczenie na stanowisku prawnym, kwalifikacje pedagogiczne oraz ekonomiczne.

Jestem stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2020 w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami, dzięki któremu nagrywam płytę z autorskimi śpiewankami i rytmiczankami dla niemowląt i małych dzieci wraz z melodiami ludowymi. Moje kompozycje pojawiły się też w podręczniku branżowym o improwizacji dr Barbary Pazur („Nauka improwizacji muzycznej według teorii uczenia się muzyki Edwina E. Gordona” Część II, Wyd. 2020, Lublin).

W czerwcu 2020 r. otrzymałam również stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Kultura w sieci”, dzięki któremu do października 2020 r. powstaną ciekawe i innowacyjne materiały do umuzykalniania niemowląt i małych dzieci online dostępne bezpłatnie.

PONADTO JESTEM :

wokalistką i skrzypaczką zespołu BIOACOUSTIC (jazz, klasyka, muzyka bałkańska, Word music);

muzykiem kapeli ludowej Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży;

chórzystką chóru katedralnego VOX HUMANA w Łomży (partie solowe, sopran oraz alt);

laureatką ogólnopolskich konkursów wokalnych m.in. I nagroda w Ogólnopolskim Festiwalu “Młodzi w Piosence”; nagroda zespołowa na VII Ogólnopolskim Festiwalu “Sing jazz blues”; I nagroda zespołowa oraz nagroda publiczności w ogólnopolskim konkursie poezji śpiewanej „Kuźnia 2001”; wielokrotna laureatka konkursu Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie;

solistką i tancerka III edycji programu rozrywkowego TVP2 Bitwy na Głosy;

artystką międzynarodowego festiwalu MODE H zrzeszającego osoby pełnosprawne i niepełnosprawne „Tacy Sami” Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży;

Jako solistka dzieliłam scenę obok takich gwiazd jak m in. Marika, Jula, Jarek Wist (duet w projekcie „Swinging with Sinatra”), Rafał Songan (duety w koncercie inauguracyjnym Gospel w ramach festiwalu Sacrum et Musica);

Czasem pojawiam się na konkursach wokalnych jako juror ?

Uczestniczyłam w wielu warsztatach i konferencjach branżowych np. skrzypcowych warsztatach mistrzowskich m.in. z prof. Kają Danczowską (UMFC w Białymstoku), z prof. Konstantym Andrzejem Kulką (AM im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku) , prof. Adam Korniszewski (UMFC w Białymstoku);

śpiew rozrywkowy kształciłam według metody Speach Level Singing – Cabon Studio oraz IVA w szkołach wokalnych Vocal Master Key w Warszawie i Warsaw Vocal Studio.

Zapraszam wszystkie dzieci od urodzenia do lat 5 wraz z rodzicami – do wspólnej muzycznej przygody! Przygotowałam bardzo dużo skutecznych materiałów, które możesz wykorzystać w domu z dzieckiem, i mieć świadomość, że pod względem muzycznym – dajesz dziecku wszystko, co najlepsze – nawet, jeżeli Ty nie potrafisz śpiewać czy tańczyć. Pomogę Ci. Zaopiekuję się talentem muzycznym Twojego dziecka od urodzenia. Dziękuję, że tu jesteś! Zaczynamy wspaniałą podróż muzyczną!

 

Kontakt

Żaklina Olchowik

MUZYKA|EDUKACJA |KONCERTY

 ul. Księżnej Anny 29/18, 18 -400 Łomża

email: z.olchowik@gmail.com