OD CZEGO ZACZĄĆ UMUZYKALNIANIE? 3 RADY

umuzykalnianie dzieci i niemowląt

Wychodząc naprzeciw Waszym pytaniom, chciałabym Wam polecić – jako osoba, która stosuje teorię uczelnia się muzyki przez dzieci w praktyce – kilka sposobów, a dokładnie 3, co zrobić żeby robić to SKUTECZNIE i maksymalnie wykorzystać potencjał dziecka w jego najlepszym okresie rozwoju.


Wiem też, że poszukujecie różnych informacji w internecie dotyczących np. zabaw muzycznych z dziećmi, mi też wyskakuje tego w tym czasie bardzo dużo, ponieważ subskrubuję muzyczne kanały i widzę co jest fajnego w Polsce i na świecie. Każdy ma swoją metodę i to jest super, jednak propozycji najwyższej jakości – mówię o wiedzy prowadzącego, rzetelności, korzystania z dobrodziejstw nauki – jest niezbyt wiele, jeżeli mówimy o niemowlętach i potrzebie zapewnienia im najwyższej jakości bodźców, zgodnych z kolejnością uczenia się przez nie.
Dam Wam 3 tipy, dzięki którym Wasze dziecko będzie miało szansę muzykę zrozumieć, a nie tylko np. imitować nie bardzo wiedząc, dlaczego akurat tak trzeba robić.


1. Śpiewaj i ruszaj się przy tym płynnie. Widzę dużo propozycji zabaw z klaskaniem. Klaskanie to tak jakby używanie dłoni jako instrumentu. W okresie niemowlęcym nie zaczynajmy od tego. Jeżeli dziecko zrozumie puls w czasie, w płynnym, ciągłym ruchu swojego ciała – na pewno dobrze zaklaszcze.


2. Na początku, czyli dzieciom od urodzenia śpiewaj na sylabach Pam, Bam, Pa, Ba. Słowa w piosenkach bardzo skutecznie odwracają uwagę od muzyki i np. zmian harmonicznych, rytmicznych czy melodycznych. Polecam słuchać muzyki o prostej harmonii i bez słów. Wtedy dziecko całą uwagę kieruje na muzykę i jej zrozumienie. Po prostu miej świadomość jak to działa i na co chcesz najpierw zwrócić uwagę dziecka.


3. Kreuj. Wymyślaj, baw się, ciesz się muzykowaniem, raduj się. Twórz własne melodie, rytmizuj – cokolwiek. Tańcz.  Nie musisz mieć super zabawek, profesjonalnych chustek czy woreczków. Dla dziecka wystarczysz Ty.
To działa dobrze nie tylko na rozwój dzieci, ale i nasz.

Powodzenia!

I DO ZOBACZENIA !


ZAJĘCIA GORDONOWSKIE

O „GORDONKACH” – zajęciach umuzykalniających prowadzonych według teorii uczenia się muzyki przez dzieci Edwina Eliasa Gordona

Każde dziecko ma talent, co oznacza, że potrafi przyswoić język muzyki w taki sam sposób jak przyswaja język mowy. Dziecko posiada swój najwyższy potencjał muzyczny w momencie urodzenia – jeżeli zabraknie środowiska, które do 3, potem 5 a następnie do 9 roku życia (w nauczaniu formalnym) aktywnie i naturalnie wprowadzi dziecko w świat muzyki – może ono na zawsze stracić możliwość nauczenia się jej, gdyż potencjał ten znacznie obniża się z dnia na dzień, jeżeli nie jest rozwijany i stymulowany przez otoczenie.

“Gordonki” to niezwykle wartościowe zajęcia umuzykalniające dla niemowląt i małych dzieci do lat 5 prowadzone przez certyfikowanego instruktora I stopnia (audiacja wstępna) według teorii prof. Edwina Eliasa Gordona – Music Learning Theory – czyli sekwencyjnego uczenia się muzyki bazującego na audiacji. Audiacja jest tym dla muzyki, czym myślenie dla mowy.

Na zajęciach bawimy się muzyką w oparciu o śpiewanki i rytmiczanki w różnorodnych metrach oraz skalach (w tym modlanych) odbierając aktywnie improwizacje dzieci, gdyż w taki sposób najefektywniej odbierają one nasze komunikaty muzyczne.

Oprócz korzyści czysto muzycznych, po których dziecko nabywa konkretne umiejętności:
– czysty śpiew,
– poruszanie w odpowiednim tempie i metrum,
– koordynacja głosowo – ruchowo – oddechowa,
zajęcia umuzykalniające pozytywnie wpływają na:

– płynność mowy

– łatwiejsze uczenie się języka obcego z uwagi na wychwytywanie melodii języka i akcentów

– dłuższe skupienie podczas wykonywania jednej czynności

– otwartość na świat, wyrażanie emocji

– mają poparte badaniami działanie terapeutyczne wśród dzieci z niedosłuchem, autyzmem i innymi niepełnosprawnościami.

Zajęcia merytoryczne trwają 25-35 minut, po zajęciach ok. 10 minut bawimy się perkusjonaliami, gramy na instrumentach różne utwory i śpiewamy dzieciom piosenki.

W zająciach uczestniczy maksymalnie 12 dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami.

Jeden raz w miesiącu po zajęciach uczestniczymy w minikoncercie #minikoncert z udziałem zaproszonego muzyka – instrumentalisty bądź wokalisty.
Kilka razy do roku organizowane są #BOBOKONCERTY dla rodzin z małymi dziećmi do lat 5, na które serdecznie zapraszamy już dziś!


Zapraszamy we wtorki, piątki i soboty (konieczność wcześniejszych zapisów)

Wtorek: 10.30 – dzieci 0 – 2 latka wraz z rodzicami/opiekunami (wyjątki, gdy uczestniczy starsze rodzeństwo)

Piątek: 10.30 – dzieci 0 – 1,5 roczku wraz z rodzicami/opiekunami (wyjątki, gdy uczestniczy starsze rodzeństwo)

Sobota: 9.30 – niemowlęta do 12 m.ż. 10.30 – dzieci 0-2,5, 11.30 – dzieci 3-5 lat

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, ul. Małachowskiego 4, sala 102a (wtorki i piątki) oraz 4 (soboty